Ukoliko postoje nedoumice između toga šta se dešava kada pređete 6 miliona, a šta kada pređete 8 miliona limita u daljem tekstu ćemo pokušati da razjasnimo

limit od 6 miliona je limit:

  • koji se  vezuje za  paušalno oporezovane obveznike,
  • posmatra se kalendarski,
  • obuhvata i dinarski i inostrani promet,
  • nakon što se  probije prelazi se na vođenje poslovnih knjiga.

limit od 8 miliona:

  • se odnosi na sva pravna lica
  • u njega ulazi samo domaći promet,
  • posmatra se u 365 dana unazad i 
  • kada se probije ulazi se u sistem PDV-a.

Šta kada paušalac pređe 6 miliona

Limit od 6 miliona je limit koji se isključivo vezuje za preduzetnike paušalace i važno je da ga posmatrate kalendarski. 

Od 1. januara do 31. decembra, ili od datuma osnivanja do 31. Decembra u prvoj godini poslovanja

Šta ulazi u taj limit od 6 miliona?

U tih 6 miliona ulazi i dinarski i inostrani promet, u ovoj situaciji nije od značaja da li radite sa domaćim i/ili inostranim klijentima. Svi prihodi koje imate ulaze u promet od 6 miliona i  u jednog kalendarskoj godini.

Šta je posledica “probijanja” limita od 6 miliona?

U toj situaciji ne možete biti “paušalac” već prelazite na oblik poslovanja gde imate obavezu da  vodite poslovne knjige i porez plaćate na stvarno ostvareni prihod.

Ukoliko kao “paušalac# ostvarite prihod koji je veći od 6 miliona dinara:

  • u prvoj polovini godine, imate obavezu vođenja knjiga i plaćanja poreza na stvarno ostvareni prihod od 1. jula te godine, dok
  • u drugoj polovini godine, obaveza vođenja knjiga počinje od 1. januara naredne godine.

Kada  probijete limit od 6 miliona prelazite automatski na oblik samooporezivanja. Važno je da znate je da je ovaj oblik najskuplji, ali ipak prelazite na njega.

Od 1. januara do kraja juna sa probijenim limitom od 6 miliona vi od 01.07. prelazite na oblik vođenja knjiga – samooporezivanje i nemate opciju da birate. To znači da cela godina morati da bude na samooporezivanju. U tom slučaju važno je da do 15. decembra podnesete zahtev da želite da pređete na  ličnu zaradu. To obaveštenje se podnosi elektronski preko portala E-porezi elektronski i nakon toga se podnosi i poreska prijava PPDG-1S. 

Ukoliko probijete u n limit od 6 miliona posle 1.jula., a u tim okolnostima do kraja godine,  1. januara, odnosno od sledeće godine ste na samooporezivanju i morate da budete tokom cele godinu na samooporezivanju.

Kako da izbegnete samooporezivanje?

Jedna mogućnost je da kada vidite da ćete preći limit, u nekom trenutku do 15.12. dobrovoljno se prijavite  za PDV sistem, pa ste onda od sutra u PDV-u, a ne na samooporezivanju. Važno je da to uradite do 15. decembra, tada ste vrlo kratko na samooporezivanju, pa prelazite na ličnu zaradu.

Postoji mogućnost  da se zakasni sa obradom vaše prijave, da ne dobijete na vreme rešenje od poreske uprave i onda nećete moći da podnesete zahtev za ličnu zaradu. 

Šta je u nekim situacijama opcija?

“Najjednostavnija” opcija je da prvo ugasite otvorenog preduzetnika i otvorite novog, pa da od početka budete na ličnoj zaradi. Ova opcija može da traje malo duže, pa ukoliko ne ugrožava Vaše poslovanje, može biti rešenje.

Postoji i treća mogućnost  a to je da se registruje  DOO, a preduzetnika ugase i potpuno se prebace na DOO.

Razlika između lične zarade i samooporezivanja

Kod samooporezvanja i kod lične zarade plaćate:

  1. Porez
  2. Doprinose za zdravstveno osiguranje,
  3. Doprinose za nezaposlenost i
  4. Doprinose za PIO.

Kod samooporezivanja sve ove 4 stavke zavise od  “dobiti”i naravno  što je veća dobit i ove stavke su veće. Ovo je naročito izraženo kod usluga, jer kod usluga u većini slučajeva su manji troškovi.

Kod samooporezovanja trenutne stope su:

  • 10% poreza
  • PIO 24%,
  • zdravstvo 10,3% i 
  • nezaposlenosti 0,75%.

Kod lične zarade, stope su iste ali  zavisi od visine lične zarade koju sami određujete.

Šta kada paušalac pređe 8 miliona – LIMIT ZA ULAZAK U PDV

Ovaj limit  se odnosi na:

  • paušalce,
  • preduzetnike koji vode poslovne knjige,
  • preduzeća
  • udruženja.

Šta ulazi u limit od 8 miliona?

Ulazi samo domaći promet. Prema mišljenju ministarstva kaže se da kada imate više od 8 miliona ino prometa onda imate mogućnost, a ne obavezu da uđete u PDV. 

Kako se vremenski posmatra limit od 8 miliona?

Posmatra se za period od 365 dana unazad. Znači, u svakom trenutku ne smete da imati više od 8 miliona dinara domaćeg prometa kada pogledate godinu dana unazad, odnosno 365 dana. To možete da gledate u svakom trenutku, a može da zahvati i prošlu godinu. 

Na primer, danas je 25. septembar, pa gledano unazad 365 dana ostvarenog domaćeg pometa. Praktično, neke fakture ili neki prihodi mogu da Vam u tom trenutku promene trenutni iznos prihoda, da pređete limit i tada se situacija menja, zato je važno da to pratite.

Šta je posledica probijanja limita od 8 miliona?

Kada probijete 8 miliona, i ovo je najčešće kod paušalaca, od sutradan ste u PDV sistemu i prelazite na oblik koji vodi knjige, koji se zove samooporezivanje.

Limit od 8 miliona dinara, posmatra se radi utvrđivanja činjenice da li je firma u obavezi da se evidentira u sistem PDV, a ovaj limit se posmatra za poslednjih godinu dana i nije vezan za kalendarsku godinu, već za poslednjh 12 meseci, tj 365 dana.

Prelaskom ovog limita, firme koje nisu u sistemu PDV-a, stiču obavezu od prvog narednog dana da se prijave za evidentiranje u sistem PDV. Tada se podnosi obrazac EPPDV i može se podneti u bilo kom periodu tokom godine. Već od narednog dana fakture izrađujete sa izraženim PDV-om.

Kako biste izbegli rizik od kašnjenja na evidentiranje u sistem PDV-a, uvek imate mogućnost da prijavu za ulazak u sistem PDV-a podnesete i pre prekoračenja granice.

Budući da se limit od 8 miliona posmatra za poslednjih godinu dana, a limit od 6 miliona za kalendarsku godinu, postoji mogućnost da firma pređe granicu od 8 miliona iako nije prešla limit od 6 miliona. U slučaju  se ovo dogodi, firma bi već od narednog dana morala da uđe u sistem PDV-a, a samim tim bi preduzetnik paušalac izgubio pravo da bude paušalac, jer paušalac ne može da bude u sistemu PDV-a. Tada ne bi važili gore navedeni rokovi  za obavezu vođenja poslovnih knjiga, već bi i ta obaveza počela da važi takođe od prvog narednog dana.

Ako ste DOO, a probijete limit od 8 miliona, od sutradan ste u PDV-u i od tog trenutka obračunavate PDV na svojim fakturama, ali samo za domaća lica, jer ino-fakture nemaju obavezu obračuna PDV-a.

Napomena:

Ukoliko učestalije radite sa inostranstvom, vi dobijate određen iznos na devizni račun od naplaćenih ino-faktura. Devize sa poslovnog računa možete dizati u samo za službeni put u inostranstvo ili za plaćanje zakupa poslovnog prostora u devizama.

Ali, kada neke iznose sa svog deviznog računa prebacite na svojoj e-bankig aplikaciji u dinare, ta konverzija deviza u dinare na Vašem dinarskom računu će se prikazati kao priliv, a Narodna Banka Srbije nema mogućnost kojom bi razdvajala raspoređivanje priliva iz inostranstva kao i konvertovanje valuta.

Ukoliko ste na taj način prešli limit, poreska uprava će to evidentirati, dobićete poziv da za razgovor u  matične poresku upravu, gde ćete priložiti KPO knjigu i sve izvode iz tekuće godine i tada će se utvrdila tačnost svih transakcija.