U nastavku je uputstvo za registraciju preduzetnika.
Ukoliko se odlučite za knjihovodstveme usluge IM Accounting online, uslugu registracije pružamo potpuno besplatno.
Preduzetnik
Pravna forma “preduzetnik” je zapravo fizičko lice koje se registruje u Agenciji za privredne registre (APR-u) radi obavljanja privredne delatnosti.
Pored toga, osnivanjem preduzetnika, sam subjekt registruje se isključivo od strane jednog fizičkog lica (preduzetnika), a osniva se radi vođenja poslovne delatnosti koja ima za cilj ostvarivanje Prihoda.
Preduzetnik može postati svako nezaposleno, ali i zaposleno lice.
Zaposleni mogu otvoriti preduzetničku radnju iz radnog odnosa, te se u tom slučaju nazivaju preduzetnicima iz radnog odnosa.
Preduzetnik paušalac
Kod paušalnog oporezivanja, preduzetnici su dužni da mesečno plaćaju fiksni iznos poreza i doprinosa, bez obzira na visinu prihoda koji su ostvarili u tom periodu. Ovaj iznos zavisi umnogome od teritorije na kojoj su registrovani. Pored toga paušalcu nakon osnivanja firme nije neophodno angažovanje knjigovođe za evidentiranje poslovnih promena i vođenje poslovne dokumentacije. Zakon o porezu na dohodak građana, definiše ko može, a ko ne može da se registruje kao preduzetnik paušalac.
Preduzetnik na ličnoj zaradi
Za razliku od preduzetnika paušalca, prilikom osnivanja preduzetnika na ličnoj zaradi bitno je znati da ovi tipovi preduzetnika moraju voditi poslovne knjige. Ovo je često dugoročno najbolji izbor prilikom registracije.
Preduzetnik na samooporezivanju
Još jedna opcija preduzernika koja se može odabrati prilikom otvaranja firme je samooporezivanje preduzetnika.
To znači da se porezi i doprinosi računaju na osnovu razlike između prihoda i rashoda. Takođe, knjige se vode po sistemu dvojnog knjigovodstva. Svake godine treba podneti i poresku prijavu i bilans. Godišnju osnovicu za porez računamo tako što od prihoda oduzmemo rashod.
Što se tiče plaćanja poreza i doprinosa, u ovom slučaju je isto kao i kod preduzetnika na ličnoj zardi, plaćaju se na mesečnom nivou.
Preduzetnik na samooporezivanju, najčešće nije najbolje rešenje ukoliko započinjete biznis, a ne možete da sagledate unapred razliku između Prihoda I rashoda. Svakako nije dobar izbor kod preduzetnika, koji pružaju usluge.
Agencija za privredne registre je uvela uslugu podnošenja elektronske prijave za registraciju preduzetnika.
Uslovi za podnošenje elektronske registracione prijave
Prvi preduslov za podnošenje elektronske registracione prijave preduzetnika Registru privrednih subjekata Agencije za privredne registre je da podnosilac poseduje elektronski potpis, kao i instalirani drajver za čitač smart kartica ili USB token.
Da bi se pribavio kvalifikovani sertifikat za elektronski potpis potrebno je obratiti se jednom od kvalifikovanih pružaoca usluga od poverenja (u ranijem zakonu "sertifikaciono telo").
Agencija za privredne registre je korisnicima stavila na raspolaganje besplatnu aplikaciju za elektronsko potpisivanje kao i detaljno uputstvo za korišćenje iste, na svojoj internet strani.
Drugi preduslov za podnošenje e-prijave za registraciju preduzetnika je da podnosilac ima mogućnost plaćanja elektronskim putem korišćenjem Visa ili MasterCard platne kartice.
* Pored korišćenja elektronskog potpisa za potpisivanje elektronske registracione prijave, isti se koristi i za potpisivanje dokumenata koji mogu biti prilozi uz elektronsku prijavu.
Treći preduslov je da korisnik ima nalog na sistemu za centralizovano prijavljivanje korisnika Agencije za privredne registre, radi pristupa informacionom sistemu. Ukoliko nema - potrebno je da kreira nalog,
Kada se steknu napred navedeni uslovi, poslovno sposobno strano ili domaće fizičko lice može pristupiti kreiranju e-prijave, podnošenju iste, dakle elektronskoj registraciji osnivanja preduzetnika kao pravne forme.
Kreiranje zahteva
Pri popunjavanju podataka o podnosiocu e-prijave osnivanja korisnik mora prvo opredeliti ko podnosi registracionu prijavu: fizičko lice - budući preduzetnik u svoje ime ili punomoćnik.
Ispunjenost uslova za registraciju u pogledu zauzetosti naziva, usklađenosti poslovnog imena ili u vezi sa unetom šifrom delatnosti se proverava tek nakon podnošenja registracione prijave.
Polja u samoj korisničkoj aplikaciji koja moraju biti popunjena (koja se automatski ne preslikavaju jer su ti podaci već popunjeni prilikom popunjavanja podataka na zaglavlju prijave) su označena plavom zvezdicom.
Prilikom popunjavanja prijave vodite računa oko pravilne upotrebe latiničnog pisma i dijakritika iznad slova:
PRIMER: Ukoliko je ime fizičkog lica Mila Petrović podatak o ličnom imenu unesite pravilno MILA PETROVIĆ jer je unos bez kvačica nepravilan.
Uspešno podneta e-prijava ne znači nužno i pozitivnu odluku kojom se usvaja prijava.
Ukoliko se propusti unošenje neke od obaveznih podataka neće biti moguće podnošenje prijave, što navodi na zaključak da je aplikacija dizajnirana tako da korisnik izbegne određene greške koje mogu biti napravljene prilikom podnošenja obične pismene prijave, jer tu nema softvera koji će opominjati korisnika da je pogrešio u nečemu.
Nažalost, ispunjenost uslova za registraciju u pogledu zauzetosti naziva, usklađenosti poslovnog imena ili u vezi sa unetom šifrom delatnosti se proverava tek nakon podnošenja registracione prijave od strane nadležnog registratora te uspešno podneta e-prijava ne znači nužno i pozitivnu odluku kojom se usvaja prijava. Posebnim zakonom može se usloviti registracija ili obavljanje određene delatnosti izdavanjem prethodnog odobrenja, saglasnosti ili drugog akta nadležnog organa
Podnosilac ima mogućnost da preko ove aplikacije podnese prijavu za Paušalno oporezivanje ili da podnese prijavu za PDV evidentiranje ili da obavesti Poresku upravu da će vršiti isplatu lične zarade.
Takođe, unosom podataka za PIO fond korisnik u jednom koraku vrši i prijavu Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja te mu se na imejl adresu pored rešenja o registraciji preduzetnika u PDF formatu potpisanog elektronskim potpisom registratora dostavlja i potvrda o dodeli PIB-a i M-A obrazac.
* Dostavljanje odluke registratora kod elektronske registracije se vrši isključivo u elektronskoj formi, a ista odluka je u skladu sa zakonom kojim se uređuje postupak registracije istovremeno i objavljena na internet strani Agencije.
Podnošenje zahteva
Prijava za registraciju preduzetnika može se podneti samo ako fizičko lice koje želi da se registruje kao preduzetnik nije već registrovano u Registru privrednih subjekata kao takvo, ako je plaćena propisana naknada za elektronsku registraciju ako bude digitalno potpisana kvalifikovanim elektronskim sertifikatom izdatim od strane sertifikacionog tela na teritoriji Republike Srbije i ako je JMBG ili Evidencioni broj za stranca iz elektronskog potpisa podnosioca identičan sa JMBG ili EB, koji je unet kao podatak uz grupu podataka Podnosilac zahteva.
Naknada za registraciju preduzetnika, na osnovu registracione prijave koja se podnosi elektronskim putem, trenutno iznosi 1.500,00 dinara i niža je u odnosu na naknadu za podnošenje pismene prijave.
.