Privatnu zdravstvenu ustanovu mogu osnovati samo nezaposleni zdravstveni radnici s odgovarajućom stručnom spremom (diplomirani doktori medicine, stomatologije i specijalisti), ili zdravstveni radnici koji su korisnici starosne penzije. Ako ste već negde zaposleni, nećete biti u mogućnosti da pokrenete postupak osnivanja privatne ordinacije dok taj angažman ne okončate. Specijalističke ordinacije mogu osnovati samo specijalisti odgovarajućih oblasti.
U našoj zemlji je moguće osnovati:
Zdravstveni radnik može osnovati samo jednu privatnu praksu.
U kojim pravnim oblicima može poslovati privatna zdravstvena ustanova?
Privatne zdravstvene ustanove mogu poslovati isključivo kao preduzetnički pravni oblik. Aktuelni zakon ne dozvoljava osnivanje zdravstvene ustanove u obliku društva ograničene odgovornosti (doo).
Osnivači moraju biti jedinstveni, samostalni i celokupni vlasnici zdravstvene ustanove i jedina su zakonski i stručno odgovorna lica. U privatnom zdravstvu nije moguće imati formalno-pravne poslovne partnere, raspolagati udelima ordinacije, niti zvanično primiti investiciju u zamenu za deo vlasništva.
Koji su zakoni i propisi relevantni za osnivanje i rad privatne zdravstvene ustanove?
Primarna delatnost zdravstvenih ustanova je pružanje zdravstvene zaštite. Rad ovih ustanova je većim delom regulisan upravo Zakonom o zdravstvenoj zaštiti. A rad privatnih zdravstvenih ustanova je detaljnije regulisan i Pravilnikom o bližim uslovima za obavljanje zdravstvene delatnosti.
Imajući u vidu da je reč o privatnim poslovanjima koja moraju voditi računa i o poresko-pravnim pitanjima, rad privatnih zdravstvenih ustanova u našoj zemlji je delom regulisan i Zakonom o porezu na dohadak građana, Zakonom o privrednim društvima, Zakonom o radu i Zakonom o fisklaizaciji. Pravilno tumačenje propisa može biti pravi izazov za sve one kojima to nije struka. Propuštanje sitnih detalja ponekad može dovesti do nenamernog nepoštovanja zakona i sa sobom povući ozbiljne posledice. Zbog toga se svim budućim osnivačima zdravstvenih ustanova preporučuje pravno savetovanje pre pokretanja postupka i, po potrebi, tokom procesa osnivanja.
Uslovi moraju ispuniti za otvaranje privatne zdravstvene ustanove
Adekvatan kadar
U zdravstvenoj ustanovi moraju biti zaposleni stručni i licencirani zdravstveni radnici. Pored lekara, zdravstvena ustanova ponekad mora zapošljavati i druge zdravstvene radnike, poput medicinskih tehničara. Zapošljavanje lekara koji već rade u drugim ustanovama je moguće i zahteva zaključivanje ugovora o dopunskom radu.
Prostor
Prilikom potrage za prostorom, važno je voditi računa o zakonskim smernicama. Bez ispunjenja ovih uslova je nemoguće dobiti odobrenje Zdravstvene inspekcije Ministarstva rada. Među dokumentacijom koju je neophodno priložiti nalazi se i skica prostora s tačnim merama prostorija, dokaz o pravnom osnovu korišćenja prostora, kao i atest elektro-instalacija. Zdravstveni inspektor će doneti odluku na osnovu uvida u navedenu dokumentaciju i pregleda prostora.
Zahtevi koji se posebno ističu u pogledu prostora u kojem se nalazi zdravstvena ustanova:
Spisak svih uslova se može naći u Pravilniku.
Neophodna oprema i lekovi
U Pravilniku o bližim uslovima za obavljanje zdravstvene delatnosti se nalazi i Lista opreme za obavljanje zdravstvene delatnosti. Potrebna oprema zavisi i od vrste zdravstvene ustanove koja se osniva. Nabavljena oprema ne mora biti nova (u većini slučajeva), ali morate raspolagati potvrdom da je ispravna i u dobrom stanju.
Pored opreme, potrebno je da zdravstvena ustanova raspolaže određenom količinom lekova, kao i sredstvima za prvu pomoć i antišok terapijom. Lista lekova se može pronaći u okviru Pravilnika.
Dokumentacija potrebna za osnivanje privatne zdravstvene ustanove
Nakon prikupljanja potrebne dokumentacije pokreće se postupak osnivanja i to podnošenjem zahteva za izlazak na teren Zdravstvene inspekcije Ministarstva Zdravlja.
Nakon pribavljanja i predaje neophodne dokumentacije, Zdravstvena inspekcija Ministarstva Zdravlja izlazi na teren, kako bi se utvrdilo da li su ispunjeni svi zakonom utvrđeni uslovi za pružanje medicinskih usluga. Ako su uslovi ispunjeni, izdaje se rešenje koje je potrebno za registraciju ustanove u Agenciji za privredne registre (APR).
Privatna zdravstvena ustanova nakon upisa u registar APR-a ima obavezu I da nabavi fiskalne kase.
Zapošljavanje radnika u privatnoj zdravstvenoj ustanovi
U svakoj ordinaciji mora biti zaposlen barem jedan lekar, a u određenim slučajevima (ordinacije opšte stomatologije i opšte medicine, specijalističke ordinacije ne-hirurških oblasti) to može biti samo osnivač prakse, bez dodatnog kadra.
Ako je u pitanju hirurška medicina ili stomatologija, ordinacija mora imati zaposlenog barem još jednog radnika sa minimum srednjom stručnom spremom.
Privatne zdravstvene ustanove s angažovanim radnicima mogu zaključiti ugovor o radu (na određeno i neodređeno) i ugovor o dopunskom radu. Pored toga, mogu se angažovati i zdravstveni radnici drugih specijalnosti i iz drugih zdravstvenih ustanova i tada se zaključuje ugovor o saradnji.
U poliklinici moraju biti zaposlena tri doktora medicine/stomatologije različitih specijalnosti i dva zdravstvena radnika sa srednjom ili višom stručnom spremom (medicinske sestre/tehničari).
Koji poreski režim izabrati?
Poput drugih privatnih poslovanja, privatne zdravstvene ustanove u Srbiji moraju poslovati u skladu s obavezama koje proističu iz odabranog poreskog režima.
Preduzetnik paušalac
Ovaj režim podrazumeva veću slobodu kada je u pitanju raspolaganje novcem s računa ustanove, ali i veće obaveze prema državi (posebno ako poslujete na teritoriji Beograda i centralnih gradskih opština). Mnogi biraju ovaj režim jer je administrativno manje zahtevan.
Preduzetnik u sistemu lične zarade
Prednost ovog režima je što može doneti poreske uštede. Za vođenje poslovnih knjiga je neophodno angažovati knjigovođu.
Preduzetnik u sistemu samooporezivanja
Ovaj režim se preporučuje poslovanjima koja imaju manje i neredovne prihode, budući da nema unapred utvrđenog paušalnog poreza koji bi se teško plaćao u mesecima lošijeg poslovanja. Međutim, sistem svakako podrazumeva angažovanje knjigovođe. I ukoliko u perspektivi projektujemo viši iznos Prihoda, ne preporučuje se.
Pre otvaranja zdravstvene ustanove bi se trebalo detaljno posavetovati s knjigovođom.
Privatne zdravstvene ustanove nisu u sistemu PDV-a.
Zdravstvena ustanova je u obavezi da ostvareni promet evidentira putem fiskalne kase.
Laboratorije za zubnu tehniku ne moraju da poseduju fiskalnu kasu, budući da posluju s drugim pravnim licima.
Da li privatna zdravstvena ustanova može prestati s radom na određeno vreme?
Privatna praksa može privremeno prestati sa obavljanjem zdravstvene delatnosti u trajanju ne dužem od pet godina, izuzev apoteke privatne prakse koja može privremeno prestati sa obavljanjem zdravstvene delatnosti u trajanju ne dužem od 30 dana.
U slučaju privremenog prestanka obavljanja zdravstvene delatnosti kraćem od 30 dana, osnivač privatne prakse je dužan da obaveštenje o privremenom prestanku obavljanja zdravstvene delatnosti istakne na mestu na kojem obavlja zdravstvenu delatnost.
O privremenom prestanku obavljanja zdravstvene delatnosti dužem od 30 dana, osnivač privatne prakse dužan je da obavesti Ministarstvo, APR i nadležnu komoru odmah, a najkasnije u roku od pet radnih dana od isteka 30. dana privremenog prestanka obavljanja zdravstvene delatnosti.
Osnivač privatne prakse dužan je da o ponovnom početku obavljanja zdravstvene delatnosti obavesti Ministarstvo, APR i nadležnu komoru odmah, a najkasnije u roku od pet radnih dana od ponovnog početka obavljanja zdravstvene delatnosti. Ukoliko je osnivač privatne prakse odsutan zbog privremene sprečenosti za rad, stručnog usavršavanja, ostvarivanja prava iz radnog odnosa i sl., privatna praksa može nastaviti sa radom najduže pet godina, ukoliko obezbedi odgovarajući kadar za obavljanje zdravstvene delatnosti za koju je privatna praksa osnovana. O navedenom je osnivač dužan da obavesti Ministarstvo.
Kada su u pitanju pravo i knjigovodstvo okružite se stručnjacima iz ovih oblasti koji će vas usmeriti na pravi put i uvek dati proverene informacije.