Zakonom je propisano da se na rad privatne prakse primenjuju propisi kojima se uređuje preduzetništvo (osim ako Zakonom nije drugačije uređeno).
Zakonom o privrednim društvima ("Sl. glasnik RS", br. 125/2004 i 36/2011 - dr. zakon) kojim je, između ostalog, uređen pravni položaj preduzetnika, propisano je, npr. da:
- je sedište preduzetnika mesto na teritoriji Republike Srbije gde preduzetnik obavlja delatnost, a da može obavljati delatnost u izdvojenom mestu poslovanja koje može biti i izvan sedišta preduzetnika (Zakon o zdravstvenoj zaštiti ne poznaje takvu mogućnost, izdvojena mesta, odnosno organizacione jedinice moguće su samo u nekim zdravstvenim ustanovama),
- preduzetnik može obavljati delatnost i van određenog prostora (po pozivu stranke, od mesta do mesta i sl.), kada je po prirodi same delatnosti takvo obavljanje delatnosti jedino moguće ili uobičajeno (to je Zakonom o zdravstvenoj zaštiti zabranjeno, osim pružanja hitne medicinske pomoći),
- se na delatnost preduzetnika shodno primenjuje član 4. Zakona, prema kojem društvo ima pretežnu delatnost, koja se registruje u skladu sa zakonom o registraciji, a može obavljati i sve druge delatnosti koje nisu zakonom zabranjene nezavisno od toga da li su određene osnivačkim aktom, odnosno statutom (prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti - privatna praksa može obavljati samo zdravstvenu delatnost koja je utvrđena rešenjem Ministarstva o ispunjenosti propisanih uslova za obavljanje zdravstvene delatnosti, dakle, nema sporedne delatnosti),
- preduzetnik može pisanim ovlašćenjem poveriti poslovođenje poslovno sposobnom fizičkom licu koje je u radnom odnosu kod preduzetnika, a ako je iz opravdanih razloga privremeno odsutan (bolest, školovanje, izbor na funkciju i sl.), a nema zaposlenog poslovođu, može opšte poslovođenje poveriti članu svog porodičnog domaćinstva za vreme tog odsustva, bez obaveze da ga zaposli (što je suprotno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti prema kojem, ukoliko je osnivač privatne prakse odsutan zbog privremene sprečenosti za rad, stručnog usavršavanja, ostvarivanja prava iz radnog odnosa i sl., privatna praksa može nastaviti sa radom najduže pet godina, ukoliko obezbedi odgovarajući kadar za obavljanje zdravstvene delatnosti za koju je privatna praksa osnovana, u skladu sa zakonom, o čemu je osnivač privatne prakse dužan da obavesti Ministarstvo odmah, a najkasnije u roku od pet radnih dana od dana obezbeđivanja kadra za nastavak obavljanja zdravstvene delatnosti privatne prakse).
Zakonom o privrednim društvima je propisano da preduzetnik gubi svojstvo preduzetnika brisanjem iz registra privrednih subjekata, koje se vrši zbog prestanka obavljanja delatnosti (odjavom ili po sili zakona), a Zakonom o zdravstvenoj zaštiti su propisani i neki dodatni razlozi za brisanje preduzetnika po sili zakona.
Zakonom o privrednim društvima propisana je mogućnost da, u slučaju smrti ili gubitka poslovne sposobnosti preduzetnika, naslednik, odnosno član njegovog porodičnog domaćinstva (bračni drug, deca, usvojenici i roditelji) koji je poslovno sposobno fizičko lice može nastaviti obavljanje delatnosti na osnovu rešenja o nasleđivanju ili međusobnog sporazuma o nastavku obavljanja delatnosti, koji potpisuju svi naslednici, odnosno članovi porodičnog domaćinstva, što nije moguće prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti (u slučaju smrti osnivača privatna praksa se briše iz registra).
Za stomatološku ordinaciju se, kao i na svakog drugog preduzetnika, primenjuju odredbe Zakona o privrednim društvima, osim o onim pitanjima koja su drugačije uređena Zakonom.