Regres za godišnji odmor je zakonsko pravo zaposlenog da dobije naknadu za troškove vezane za korišćenje godišnjeg odmora.
Regres se isplaćuje uz zaradu, a poslodavac definiše internim aktom da li se isplaćuje mesečno, kvartalno ili jednokratno,
Regres za godišnji odmor mora biti naveden na platnom listu. Porezi i doprinosi obračunavaju na regres, kao i na redovnu zaradu pa je regres deo primanja koji imaju karakter zarade i samim tim ulazi u prosek zarade. Regres se isplaćuje svim zaposlenima u preduzeću u istom iznosu.
Ukoliko zaposleni, ne iskoristi pravo na godišnji odmor, neće imati pravo na regres za godišnji odmor. Ovo pravo se gubi zato što se pretpostavlja da zaposleni nisu imali nikakve dodatne troškove, pa stoga poslodavac nije u obavezi da isplati regres
Zakon o radu ne utvrđuje visinu i način isplate regresa za godišnji odmor. Iznos se određuje Opštim kolektivnim ugovorom ili Ugovorom o radu. To Poslodavac odlučujete o visini ali bitno je da Iznos regresa za godišnji odmor mora biti isti za sve zaposlene.
Ako zaposlite nekoga ko nije bio zaposlen u Vašem preduzeću tokom cele godine, obračunavate proporcionalni deo regresa za godišnji odmor, po osnovu srazmernog dela njegovog godišnjeg odmora. Isto važi i za pojedince kojima radni odnos prestaje u tekućoj godini.
Ako zaposleni ostvari pravo na pun godišnji odmor u skladu sa Zakonom o radu a tokom godine je bio privremeno nesposoban za rad zbog bolesti to ne utiče na pravo na regres za godišnji odmor. Slično, ako je Opštim kolektivnim ugovorom utvrđeno da se regresi za godišnji odmor isplaćuju na mesečnom nivou, a zaposleni ne ostvaruje platu zbog bolovanja u toku određenog meseca, ali prima naknadu od Fonda zdravstvenog osiguranja, to vas ne oslobađa obaveze isplate regresa.